Ви точно чули, що якісь препарати закуповує держава централізовано чи лікарня закуповує сама. Розповідаємо, як пацієнту отримати ці ліки безоплатно.
Національний перелік основних лікарських засобів – це гарантія безоплатного базового лікування громадянам країни.
Забезпечення препаратами з Нацпереліку гарантоване Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та передбачене умовами пакетів Програми медичних гарантій, які прописані в договорах між лікарнею та Національною службою здоров’я України.
Обсяг медичних послуг, який медичний заклад зобов’язується надавати за договором відповідно до медичних потреб пацієнта/пацієнтки включає, зокрема:
«Забезпечення лікарськими засобами, … визначеними Національним переліком основних лікарських засобів, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами».
У НАЦПЕРЕЛІК ВКЛЮЧЕНІ ЛІКИ ВІД:
- пріоритетних для України захворювань та станів
- захворювань, щодо яких держава встановила соціальні гарантії
ЯКІ ЛІКИ Є В НАЦПЕРЕЛІКУ?
- ефективні(що доведено дослідженнями високого рівня доказовості)
- безпечні
В Нацперелік препарати включено на основі рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Це основні препарати, ефективність, безпека і терапевтична дія яких доведена у світі.
На сайті та в додатку ви впізнаєте їх за цією позначкою.
Національний перелік визначає, які ліки мають бути закуплені та надані пацієнту у першу чергу.
Список діючих речовин, включених до Національного переліку затверджується Постановою Кабінету Міністрів України.
Після госпіталізації лікар зробить вам призначення, не поспішайте в аптеку. Спочатку перевірте, які з препаратів, вказаних у списку є в Нацпереліку.
Скористайтеся сайтом або зайдіть в додаток Ліки Контроль в розділі «Перегляд інструкцій» знайдіть призначений препарат, якщо препарат має позначку «Нацперелік», лікарня має надати вам ці ліки БЕЗОПЛАТНО, без будь-яких доплат чи благодійних внесків.
Якщо призначений вам препарат не позначений логотипом Нацперелік, зайдіть в розділ «Пошук аналогів» і знайдіть аналог до призначеного препарату. Якщо серед аналогів є препарати, позначені логотипом Нацперелік, зверніться до лікаря за уточненням призначення.
Перевірити наявність препаратів у вашій лікарні ви завжди можете на інформаційних дошках закладу, на сайті вашої лікарні, а також на сайті Є ліки
Наполягайте на своєму праві отримати ліки безоплатно
- Уточніть у лікаря, медперсоналу, чому вам не надають лікування, передбачене договором між лікарнею та Національною службою здоров’я України. Залишились питання, звертайтеся до контакт-центру НСЗУ 📲 16-77
- Зверніться до завідуючого/ої відділенням або головного лікаря/керівника медичного закладу. Якщо в розмові не вдалося досягти результату, напишіть звернення, в якому уточніть, які препарати чи медичні послуги ви не отримали. Зареєструйте заяву в канцелярії закладу і запишіть собі вхідний номер і дату.
- З такою ж скаргою зверніться до міського/обласного управління охорони здоров’я.
- Напишіть скаргу в Національну службу здоров’я України – заповніть онлайн-форму Викладіть факти у довільній формі:
- Зазначте ПІБ та дату народження пацієнта.
- Вкажіть назву лікарні, вона вказана на інформаційних стендах та в інтернеті.
- Напишіть посаду, ПІБ особи, яка відмовила надати послугу/препарати чи вимагала оплату за медичні послуги, ліки чи інші матеріали.
- Детально опишіть ситуацію. За можливості, додайте копії чеків на ліки чи медичні послуги, які довелося придбати за власний кошт.
- Вкажіть свій номер телефону, електронну адресу.
- Якщо залишилися питання щодо оформлення звернення зі скаргою, подзвоніть у контакт-центр НСЗУ за номером 16-77.
- Вимагають кошти – звертайтеся до Національної поліції України.
ЛІКИ З НАЦПЕРЕЛІКУ – БЕЗОПЛАТНІ ДЛЯ КОЖНОГО ПАЦІЄНТА ЛІКАРНІ
Це може дещо складно виглядати, але на практиці ліки надають у більшості випадків без будь-яких умов. Коли медперсонал бачить пацієнта, який знає свої права, ви отримуєте повагу і ліки одночасно.
Користуватися своїми правами – не складно і суттєво економить кошти сімейного бюджету. Не платіть вдруге за те, за що держава вже заплатила. І будьте здорові!
* Позначення препаратів логотипом “Нацперелік” на сайті та в додатку “Ліки Контроль” є орієнтовним, повний перелік основних та додаткових препаратів включає всі форми випуску та дозування.
В Ліки Контроль наведено інформацію про 100% ліків – це зручний сервіс без нав’язливої реклами. Щоб працювати далі, нам потрібна ваша допомога.