НЕВАНАК®


МНН: Nepafenac
Державна реєстрація: UA/13522/01/02 з 05.12.2018
Дата останнього оновлення інструкції: 12.02.2024
АТХ-код: S01BC10 Nepafenac
Температура зберігання: не вище 25 °C
Ціна в аптеках: інформація про ціни відсутня
1

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування лікарського засобу

НЕВАНАК®

(NEVANAC®)

Cклад :

діюча речовина:непафенак;

1 мл суспензії містить 3 мг непафенаку;

допоміжні речовини:бензалконію хлорид, натрію кармелоза, гуарова камедь, карбомер 974Р, борна кислота; динатрію едетат, дигідрат; пропіленгліколь, натрію хлорид, натрію гідроксид та/або кислота хлористоводнева концентрована (для регулювання рН), вода очищена.

Лікарська формаКраплі очні.

Основні фізико-хімічні властивості:однорідна суспензія від світло-жовтого до темно-оранжевого кольору.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що застосовуються в офтальмології. Нестероїдні протизапальні засоби. Непафенак. Код АТС  S01B C10.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка

Механізм дії

Непафенак належить до нестероїдних протизапальних та знеболювальних проліків. Після місцевого застосування в око непафенак проникає у рогівку та за допомогою гідролази тканини ока перетворюється на амфенак, нестероїдний протизапальний препарат. Амфенак пригнічує дію синтази простагландину Н (циклооксигенази), ферменту, необхідного для продукування простагландину.

Вторинна фармакологія

У ході досліджень на тваринах було встановлено, що у кролів непафенак зменшує проникність гематоретинального бар’єра одночасно з пригніченням синтезу PGE2 (простагландину Е2). В умовахеx vivo було підтверджено, що одноразова доза непафенаку місцево в око пригнічує синтез простагландину у райдужній оболонці/циліарному тілі
(85 - 95%) та сітківці/судинній оболонці (55 %) на період до 6 годин та 4 годин відповідно.

Фармакодинамічні властивості

Більшість гідролітичних перетворень відбувається у сітківці/судинній оболонці, потім у райдужній оболонці/циліарному тілі та рогівці залежно від ступеня васкуляризації тканини.

Результати клінічних досліджень вказують на те, що очні краплі Неванак®, краплі очні, суспензія, 3 мг/мл не виявляють значного впливу на внутрішньоочний тиск.

Клінічна ефективність та безпека

Попередження та лікування післяопераційного болю та запалення, пов’язаного з операцією з видалення катаракти.

Ефективність та безпеку застосування препарату Неванак®, крапель очних, суспензії,
3 мг/мл, для попередження та лікування післяопераційного болю та запалення у пацієнтів, яким здійснювали операцію з видалення катаракти, було продемонстровано у двох подвійно сліпих рандомізованих плацебо-контрольованих дослідженнях за участю 1339 пацієнтів.

Досліджуваний препарат почали застосовувати за 1 день до проведення операції, продовжували застосовувати в день операції та ще протягом перших 14 днів післяопераційного періоду. Неванак®, краплі очні, суспензія, 3 мг/мл, демонстрував кращу клінічну ефективність порівняно з плацебо для лікування післяопераційного болю та запалення.

Результати двох подвійно сліпих рандомізованих плацебо-контрольованих досліджень показали, що у пацієнтів, яким застосовували препарат Неванак®, спостерігалося значно менше запалення (преципітати у внутрішньоочній рідині та опалесценція) протягом раннього післяопераційного періоду і до кінця лікування, ніж у пацієнтів, яким застосовували плацебо. У двох дослідженнях Неванак® знімав запалення на 14 день після операції у 65 % та 68 % пацієнтів порівняно з 25 % та 35 % пацієнтів, що застосовували плацебо.

Рівень болю в групі застосування препарату Неванак® становив 89 % та 91 % порівняно з 40 % та 50 % у пацієнтів, що застосовували плацебо.

Деякі пацієнти отримували Неванак®, краплі очні, суспензію, 3 мг/мл, до 21 дня після операції. Однак ефективність застосування препарату після 14 дня після операції не визначалася.

Крім того, в одному з двох клінічних випробувань краплі очні Неванак®, суспензія,
3 мг/мл, що застосовувалися один раз на добу, не поступалися очним краплям Неванак®, суспензії, 1 мг/мл, що застосовувались три рази на добу, у профілактиці та лікуванні післяопераційного болю та запалення після операції з видалення катаракти.

Очищення запалення та безбольовий рівень були однаковими для обох препаратів при всіх післяопераційних оцінках.

Зменшення ризику виникнення післяопераційного макулярного набряку, пов’язаного з операцією з видалення катаракти, у пацієнтів, хворих на цукровий діабет.

Для оцінки ефективності та безпеки застосування препарату Неванак®, суспензія,
3 мг/мл, що застосовувалися один раз на добу, з метою попередження макулярного набряку після операції з видалення катаракти було проведено два дослідження. В ході цих досліджень препарат застосовували за 1 день до операції, в день операції та протягом післяопераційного періоду, що тривав до 90 днів.

В результаті двох подвійно сліпих рандомізованих плацебо-контрольованих досліджень за участю пацієнтів з діабетичною ретинопатією було встановлено, що у пацієнтів, яким застосовували плацебо, макулярний набряк спостерігався значно частіше (17,3 % та
14,3 %), ніж у пацієнтів, яким застосовували препарат Неванак®, краплі очні, суспензію,
3 мг/мл (2,3 % і 5,9 %). Відповідні відсотки в інтегрованому аналізі двох досліджень становили 15,9 % у групі плацебо та 4,1 % у групі препарату Неванак® (р <0,001). У більшості пацієнтів, яким застосовували Неванак®, покращення гостроти зору з корекцією на 15 рядків було досягнуто на 14 день. Поліпшення підтримувалось до 90-го дня в групі крапель очних Неванак®, суспензії, 3 мг/мл, (61,7 %) порівняно з групою плацебо (43 %) в одному дослідженні; відсоток випробовуваних був подібний у двох групах лікування для цієї кінцевої точки у другому дослідженні (48,8 % у групі препарату Неванак® та 50,5 % у групі плацебо). У інтегрованому аналізі двох досліджень відсоток суб’єктів з покращенням гостроти зору на 15 рядків на 14 день та підтриманням поліпшення до 90-го дня був вищим в групі препарату Неванак®, крапель очних, суспензії, 3 мг/мл, (55,4 %) порівняно з групою плацебо (46,7 %, р = 0,003).

Доклінічні дані з безпеки

Доклінічні дані не виявили жодного особливого ризику для людини на основі стандартних досліджень безпеки, фармакології, токсичності багаторазових доз та генотоксичності.

Довготривалі дослідження канцерогенних властивостей непафенаку не проводилися.

У результаті досліджень впливу непафенаку на репродуктивну функцію, що проводилися на щурах, при дозах ≥10 мг/кг, токсичних для матері, спостерігалася дистоція, підвищений ризик постімплантаційної втрати, зменшення маси тіла та уповільнення росту ембріона, а також зниження показників виживання плода. Застосування вагітним кролицям дози
30 мг/кг, яка призводила до незначної токсичності у кролиць, продемонструвало статистично значуще збільшення частоти вад розвитку плода.

Фармакокінетика

Абсорбція

Після закапування очних крапель Неванак® краплі очні, суспензія, 3 мг/мл в обидва ока один раз на день, концентрація непафенаку та амфенаку у плазмі крові більшості пацієнтів через 2 та 3 години після застосування відповідно була низькою, але такою, що піддавалася кількісному визначенню. Середнє постійне значення концентрації у плазмі Смакс непафенаку та амфенаку після місцевого застосування становило 0,847±0,269 нг/мл та 1,13±0,491 нг/мл відповідно.

Розподіл

Амфенак має високу спорідненість з альбуміном сироватки крові.Іn vitro відсоток, який зв’язувався з альбуміном у щурів, альбуміном у людини та сироваткою крові людини, становив 98,4 %, 95,4 % та 99,1 % відповідно.

Дослідження на щурах показало, що після перорального введення одноразової чи багаторазової дози 14С-непафенаку радіоактивно мічені речовини, пов’язані з активною субстанцією препарату, поширюються по всьому тілу.

Дослідження на кроликах показало, що непафенак, який вводиться місцево, поширюється локально від передньої частини ока до задніх сегментів ока (сітківки та судинної залози).

Біотрансформація

Непафенак відносно швидко біоактивується до амфенаку за допомогою внутрішньоочної гідролази. Після цього амфенак піддається повному метаболізму до утворення більш полярних метаболітів, включаючи гідроксилювання ароматичного кільця, що призводить до утворення глюкуронідного кон’югату. Радіохроматографічний аналіз до та після гідролізу β-глюкуронідази показав, що всі метаболіти були у формі глюкуронідних кон’югатів, крім амфенаку. Амфенак переважав у плазмі, становлячи приблизно 13 % загальної радіоактивності плазми. Другим метаболітом, який у великій кількості був присутній у плазмі, виявився 5-гідроксинепафенак з показником приблизно 9 % від загальної радіоактивності при Смакс.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами: у людини непафенак та амфенак не пригнічують метаболізму основних цитохромів Р450 (CYP1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 та 3А4)in vitro у концентраціях до 3000 нг/мл. Таким чином, взаємодія, пов’язана з CYP-опосередкованим метаболізмом інших лікарських засобів, що застосовуються супутньо, є малоймовірною. Взаємодія, опосередкована зв’язуванням з білком, також малоймовірна.

Виведення

Після перорального прийому 14С-непафенаку здоровими добровольцями було встановлено, що речовина виводиться головним чином з сечею, приблизно 85 %, тоді як через кишечник виводиться лише близько 6 % дози.

Клінічні характеристики

Показання.

Неванак® застосовують дорослим для:

- запобігання та лікування болю і запалення після операції з видалення катаракти;

- зниження ризику виникнення макулярного набряку після операції з видалення катаракти у пацієнтів, хворих на цукровий діабет (див. розділ «Фармакологічні властивості»).

Протипоказання.

Підвищена чутливість до діючої речовини, будь-якого з компонентів препарату або інших нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП).

Неванак® протипоказаний пацієнтам, у яких застосування ацетилсаліцилової кислоти або інших НПЗП спричиняє напади астми, кропив’янку або гострий риніт.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Дослідженняin vitro продемонстрували малоймовірну взаємодію з іншими лікарськими засобами та зв’язування з білками плазми.

Аналоги простагландинів.

Існують дуже обмежені дані щодо одночасного застосування аналогів простагландинів та препарату Неванак®. З огляду на механізм їхньої дії, одночасне застосування зазначених лікарських препаратів не рекомендується.

Одночасне застосування місцевих НПЗП та стероїдів може ускладнити загоювання ран. Одночасне застосування препарату Неванак® з лікарськими засобами, що подовжують час згортання крові, підвищує ризик виникнення кровотечі.

Особливості застосування.

Не застосовувати для ін’єкцій. Проінформуйте пацієнтів про те, що не слід ковтати препарат Неванак.

Пацієнтів слід проінформувати уникати сонячного світла під час лікування препаратом Неванак®.

Зорові ефекти

НПЗП для місцевого застосування можуть призвести до кератиту. У деяких пацієнтів з підвищеною чутливістю тривале застосування місцевих НПЗП може призвести до пошкодження епітелію, потоншання рогівки, ерозії рогівки, утворення виразки або перфорації рогівки. Такі явища загрожують втратою зору. Пацієнти, у яких спостерігаються ознаки пошкодження епітелію рогівки, повинні негайно припинити застосування препарату Неванак® та пройти обстеження стану рогівки.

Застосування НПЗП місцево може уповільнювати або затримувати загоювання ран. Відомо, що місцеве застосування кортикостероїдів також уповільнює або затримує загоювання ран. Одночасне застосування місцевих НПЗП та стероїдів може ускладнити загоювання ран. Тому рекомендується дотримуватися обережності, якщо Неванак® застосовують одночасно з кортикостероїдами, особливо пацієнтам з високим ризиком розвитку побічних реакцій з боку рогівки, описаних нижче.

Постмаркетинговий досвід застосування місцевих НПЗП підтверджує, що пацієнти, яким проводили складні офтальмологічні операції, пацієнти з денервацією рогівки, пацієнти з дефектом епітелію рогівки, цукровим діабетом, захворюваннями поверхні ока (наприклад синдромом сухого ока), ревматоїдним артритом або повторними офтальмологічними операціями протягом короткого періоду часу можуть мати підвищений ризик розвитку побічних реакцій з боку рогівки, які несуть загрозу втрати зору. Таким пацієнтам застосовувати місцеві НПЗП слід з особливою обережністю. Тривале застосування місцевих НПЗП може підвищити ризик виникнення та ступінь тяжкості побічних реакцій з боку рогівки.

Повідомлялося, що одночасне застосування НПЗП в офтальмології та проведення офтальмологічної операції можуть бути причиною посилення кровотеч у тканинах ока (включаючи гіфеми). Препарат Неванак® слід застосовувати з обережністю пацієнтам з відомою схильністю до виникнення кровотечі або тим, хто застосовує інші лікарські засоби, що можуть збільшити тривалість кровотечі.

Місцеве застосування протизапальних лікарських засобів може маскувати розвиток гострої інфекції ока. НПЗП не мають жодних антимікробних властивостей. У разі виникнення очної інфекції НПЗП слід з особливою обережністю застосовувати одночасно з антибактеріальними засобами.

Контактні лінзи

Не рекомендується носити контактні лінзи в післяопераційному періоді після видалення катаракти. Тому пацієнтам слід рекомендувати не носити контактні лінзи, якщо це чітко не зазначено лікарем.

Бензалконію хлорид

Неванак® містить бензалконію хлорид, який може спричинити подразнення ока та знебарвити м’які контактні лінзи. Якщо існує необхідність носити контактні лінзи протягом періоду лікування, пацієнтам слід порадити знімати контактні лінзи перед застосуванням лікарського препарату та почекати щонайменше 15 хвилин до того, як знову їх одягати.

Повідомлялося про випадки, коли бензалконію хлорид, спричиняв точкову кератопатію та/або токсичну виразкову кератопатію. Оскільки препарат Неванак® містить бензалконію хлорид, слід здійснювати ретельний моніторинг при частому або тривалому застосуванні препарату.

Перехресна чутливість

Можлива перехресна чутливість між непафенаком та ацетилсаліциловою кислотою, похідними фенілоцтової кислоти та іншими НПЗП.

Застосування в період вагітності або годування груддю.

Жінки репродуктивного віку

Лікарський препарат Неванак® не слід застосовувати жінкам репродуктивного віку, які не користуються належними засобами контрацепції.

Вагітність

Немає достатніх даних щодо застосування препарату вагітним жінкам. Під час досліджень на тваринах було виявлено репродуктивну токсичність (див. розділ «Фармакологічні властивості»). Потенційний ризик для репродуктивної функції людини невідомий. Оскільки системна дія препарату Неванак® на організм невагітних жінок є незначною, ризик застосування цього препарату під час вагітності можна вважати низьким. Однак оскільки затримка синтезу простагландинів може негативно вплинути на вагітність та/або розвиток ембріона/плода, та/або пологи, та/або постнатальний розвиток, не рекомендується застосовувати препарат Неванак® під час вагітності.

Годування груддю

Невідомо, чи потрапляє непафенак у грудне молоко. Дослідження на тваринах показали, що непафенак проникає у грудне молоко щурів. Однак негативного впливу препарату на немовля не очікується, оскільки системна дія непафенаку на організм жінки, яка годує груддю, є дуже незначною. Таким чином, препарат Неванак® можна застосовувати під час годування груддю.

Репродуктивна функція

Дані щодо впливу препарату Неванак® на репродуктивну функцію людини відсутні.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Неванак® не має, або має незначний вплив на здатність керувати автотранспортом або іншими механізмами.

Тимчасове затуманення зору або інші порушення зору можуть впливати на здатність керувати автотранспортом або іншими механізмами. Якщо затуманення зору виникає під час закапування, пацієнту необхідно зачекати, поки зір проясниться, перш ніж керувати автотранспортом або працювати з іншими механізмами.

Спосіб застосування та дози.

Застосування дорослим

Не перевищувати рекомендованого дозування.

Для запобігання та лікування болю і запалення закапувати по 1 краплі препарату Неванак® у кон’юнктивальний мішок ураженого ока (очей) 1 раз на день, починаючи застосування за 1 день до операції з видалення катаракти, потім у день операції та у перші 2 тижні післяопераційного періоду, згідно з призначенням лікаря. Лікування можна продовжити на перші 3 тижні післяопераційного періоду за вказівкою лікаря. Додаткову краплю препарату потрібно застосувати за 30-120 хвилин до операції.

Для зниження ризику виникнення макулярного набряку після операції з видалення катаракти у пацієнтів, хворих на цукровий діабет, закапувати по 1 краплі препарату Неванак® у кон’юнктивальний мішок ураженого ока (очей) 1 раз на день, починаючи застосування за 1 день до операції з видалення катаракти, потім у день операції та у післяопераційний період тривалістю до 60 днів згідно з призначенням лікаря. Додаткову краплю препарату потрібно застосувати за 30-120 хвилин до операції.

Дозування очних крапель Неванак® 3 мг/мл 1 раз на добу забезпечує ту саму загальну добову дозу непафенаку, що й триразове застосування очних крапель Неванак®
1 мг/мл.

Пацієнти з порушенням функції печінки або нирок

Застосування препарату Неванак® пацієнтам з порушенням функції печінки та нирок не досліджувалося. Непафенак виводиться з організму головним чином шляхом біотрансформації, а системна дія на організм після місцевого застосування є дуже незначною. Немає потреби у регулюванні дози для цієї категорії пацієнтів.

Спосіб застосування

Для офтальмологічного застосування.

Слід повідомити пацієнта про необхідність ретельно збовтувати вміст флакона перед застосуванням. Після того, як ковпачок знятий, рекомендується видалити пластикове кільце, що знаходиться під ним.

Якщо одночасно застосовують кілька лікарських засобів для місцевого застосування в око, інтервал між їх застосуванням повинен бути щонайменше 5 хвилин. Очні мазі необхідно застосовувати останніми.

Щоб попередити забруднення кінчика крапельниці та розчину, не слід торкатися повік, прилеглих ділянок та інших поверхонь кінчиком крапельниці. Необхідно тримати флакон щільно закритим, коли він не використовується.

Якщо доза пропущена, одну краплю слід застосовувати якомога швидше, перш ніж повернутися до звичайного режиму. Не використовуйте подвійну дозу, щоб компенсувати пропущену.

Діти.

Безпека та ефективність застосування препарату Неванак® дітям не встановлені.

Передозування.

Побічних реакцій у разі передозування при закапуванні в очі, а також при випадковому проковтуванні препарату не очікується.

Побічні реакції.

Огляд даних з безпеки препарату

В ході клінічних досліджень, в яких брали участь понад 1900 пацієнтів, які застосовували препарат Неванак®, краплі очні, суспензію, 3 мг/мл, найчастіше повідомлялося про такі побічні реакції: пунктатний кератит, кератит, відчуття чужорідного тіла в очах та біль в очах, які виникали у від 0,4 % до 0,1% пацієнтів.

Пацієнти, хворі на цукровий діабет

У двох клінічних дослідженнях, в яких брали участь 594 пацієнти, хворі на цукровий діабет, препарат Неванак® застосовувався протягом 90 днів для попередження виникнення макулярного набряку після операції з видалення катаракти. Найбільш часто зареєстрованою побічною реакцією був пунктатний кератит, який спостерігався у 1 % пацієнтів (класифікація за частотою виникнення - «часті»). Іншими найпоширенішими побічними реакціями були кератити та відчуття чужорідного тіла в очах, які виникали у 0,5 % та 0,3 % пацієнтів відповідно (класифікація за частотою виникнення - «нечасті»).

Короткий огляд даних щодо побічних реакцій

Нижчезазначені побічні реакції класифікуються за частотою виникнення таким чином: дуже часті (≥1/10), часті (≥1/100 до <1/10), нечасті (≥1/1000 до <1/100), поодинокі (≥1/10000 до <1/1000), рідкісні (<1/10000) або невідомі (неможливо оцінити частоту виникнення на основі існуючих даних). У межах кожної групи побічні реакції представлено у порядку зменшення їхнього ступеня тяжкості. Дані про побічні реакції були отримані під час клінічних та постмаркетингових досліджень.

Класи систем органів

Побічні реакції згідно з класифікатором MedDRA

Порушення з боку імунної системи

Поодинокі: підвищена чутливість.

Порушення з боку нервової системи

Поодинокі:запаморочення, головний біль.

Офтальмологічні порушення

Нечасті:кератит, пунктатний кератит, дефект епітелію рогівки, відчуття стороннього тіла в оці, утворення лусочок по краях повік.

Поодинокі: ірит, хороїдальна ефузія, відкладення на рогівці, біль в оці, відчуття дискомфорту в оці, сухість ока, блефарит, подразнення ока, свербіж ока, виділення з ока, алергічний кон’юнктивіт, підвищена сльозотеча, гіперемія кон’юнктиви.

Невідомі: перфорація рогівки, порушення процесу загоєння (рогівка), помутніння рогівки, рубець на рогівці, зниження гостроти зору, припухлість ока, виразковий кератит, потоншання рогівки, затуманення зору.

Порушення з боку судин

Нечасті: гіпертензія.

Невідомі: підвищення артеріального тиску.

Порушення з боку шлунково-кишкового тракту

Поодинокі:нудота.

Невідомі:блювота.

Порушення з боку шкіри та підшкірних тканин

Поодинокі: дерматохалазис, алергічний дерматит.

Окремі побічні реакції

Пацієнти, у яких спостерігаються ознаки пошкодження епітелію рогівки, включаючи перфорацію рогівки, повинні негайно припинити застосування препарату Неванак® та пройти обстеження стану рогівки (див. розділ «Особливості застосування»).

З постмаркетингових досліджень застосування очних крапель Неванак® було отримано дані про випадки пошкодження/порушення рогівкового епітелію. Ступінь тяжкості таких побічних явищ варіює від несерйозних порушень цілісності рогівкового епітелію до більш серйозних явищ, які потребують хірургічного втручання та/або лікування для відновлення гостроти зору.

Постмаркетинговий досвід застосування місцевих НПЗП підтверджує, що пацієнти, яким проводили складні офтальмологічні операції, пацієнти з денервацією рогівки, пацієнти з дефектом епітелію рогівки, цукровим діабетом, захворюваннями поверхні ока (наприклад синдромом сухого ока), ревматоїдним артритом або повторними офтальмологічними операціями протягом короткого періоду часу можуть мати підвищений ризик розвитку побічних реакцій з боку рогівки, які несуть загрозу втрати зору.

Діти.

Безпека та ефективність застосування препарату Неванак® дітям не встановлені.

Термін придатності.

18 місяців.

Термін зберігання після першого відкриття флакона - 4 тижні.

Умови зберігання.

Зберігати при температурі не вище 25 °С. Зберігати флакон у зовнішній картонній упаковці з метою захисту від дії світла. Зберігати в місцях, недоступних для дітей.

Упаковка.

По 3 мл у флаконі-крапельниці; по 1 флакону-крапельниці в коробці з картону.

Категорія відпуску. За рецептом.

Виробник.

Алкон-Куврьор/

Alcon-Couvreur.

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності.

Рійксвег 14, B-2870 Пуурс, Бельгія/

Rijksweg 14, B-2870 Puurs, Belgium.

 

На сайті наведено виключно офіційні оновлені інструкції без перекладів та скорочень.

Інформація про лікарські засоби представлена на сайті для ознайомлення, не є приводом для самолікування та не є рекламою лікарських засобів.

Важливо! До кожного лікарського засобу, який ви купуєте, обов’язково має додаватися інструкція про застосування лікарського засобу.

Тримайте всі інструкції до препаратів Домашньої аптечки під рукою – завантажуйте мобільний додаток Ліки Контроль БЕЗКОШТОВНО

 appStore2 images