ВІГАНТОЛ

Термін державної реєстрації препарату ВІГАНТОЛ (реєстраційне посвідчення UA/7625/01/01) закінчився 25.04.2018.
Зверніть увагу, якщо препарат було зареєстровано і виготовлено до дати закінчення реєстрації, він може продаватись.
«Лікарські засоби, випущені в обіг під час строку, протягом якого лікарський засіб було
дозволено до застосування в Україні, можуть застосовуватися в Україні до закінчення їх
терміну придатності, визначеного виробником та зазначеного на упаковці»
ст. 9 Закону України «Про лікарські засоби»

При зміні препарату обов’язково проконсультуйтесь з лікарем.
МНН: Colecalciferol
Державна реєстрація: UA/7625/01/01 з 25.04.2013 по 25.04.2018
Дата останнього оновлення інструкції: 21.01.2018
АТХ-код: A11CC05 Colecalciferol
Ціна в аптеках: інформація про ціни відсутня

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування лікарського засобу

ВІГАНТОЛ

( VIGANTOL ® )

Склад:

діюча речовина:cholecalciferol;

1 мл (40 крапель) розчину містить 0,5 мг холекальциферолу, що відповідає 20000 МО вітаміну D3 (1 крапля містить близько 500 МО вітаміну D3);

допоміжні речовини:тригліцериди середнього ланцюга.

Лікарська форма Розчин для перорального  застосування,  олійний.

Основні фізико-хімічні властивості: прозорий, жовтуватого кольору в’язкий розчин.

Фармакотерапевтична група

Препарати вітаміну D та його аналогів. Код ATХ А11С С05.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка

Холекальциферол (вітамін D3) формується у шкірі під дією ультрафіолетового опромінювання і перетворюється у біологічно активну форму 1,25-гідроксихолекальциферол за два етапи гідроксилювання: спочатку в печінці (положення 25), потім у нирках (положення 1). Разом із паратгормоном і кальцитоніном 1,25-дигідроксихолекальциферол має значний вплив на регулювання метаболізму кальцію і фосфату. У своїй біологічно активній формі вітамін D3 підсилює всмоктування кальцію в кишечнику, стимулює проникнення кальцію в остеоїд та вихід кальцію із кісткової тканини. 

За наявності дефіциту вітаміну D не відбувається кальцифікація скелета (що призводить до розвитку рахіту) або відбувається декальцифікація кісток (що призводить до розвитку остеомаляції). Дефіцит кальцію та/або вітаміну D спричиняє збільшення секреції паратгормону, що є оборотним явищем. Такий вторинний гіперпаратиреоз спричиняє збільшення метаболізму в кістковій тканині, що може призвести до ламкості кісток і виникнення переломів.

Відповідно з продукцією, фізіологічною регуляцією і механізмом дії, вітамін D3 слід розглядати як попередник стероїдного гормону. Окрім фізіологічної продукції в шкірі, холекальциферол може надходити в організм у складі раціону або з лікарськими засобами. Оскільки в останньому випадку інгібування шкірного синтезу вітаміну D не відбувається, можливе передозування та інтоксикація. Ергокальциферол (вітамін D2) синтезується рослинами. В організмі людини він активується метаболічним шляхом так само, як і холекальциферолом. Він чинить аналогічну якісну і кількісну дію.

Фармакокінетика

Звичайні дози вітаміну D3 майже повністю всмоктуються з їжею з аліментарними ліпідами. У високих дозах всмоктується 2/3 вітаміну D3. У шкірі, що зазнає впливу ультрафіолетового опромінювання, вітамін D синтезується з 7-дегідрохолестерину. Вітамін D потрапляє в печінку за допомогою специфічного транспортного білка. У печінці він метаболізується за допомогою мікросомальної гідроксилази до 25-гідроксихолекальциферолу. Вітамін D та його метаболіти виводяться з жовчю та калом.

Вітамін D зберігається у мʼязах та жировій тканині, саме тому має тривалий біологічний   період   напіврозпаду.   Після   прийому   високих  доз  концентрація  вітаміну  D (25-гідроксивітаміну) у плазмі крові може бути підвищеною кілька місяців. Гіперкальціємія, спричинена передозуванням, може продовжуватися кілька тижнів (див. розділ «Передозування»).

Клінічні характеристики

Показання.

- Профілактика рахіту та остеомаляції у дітей та дорослих пацієнтів;

- профілактика дефіциту вітаміну D у здорових дітей та дорослих пацієнтів групи ризику, які не мають розладів всмоктування;

- підтримуюче лікування остеопорозу в дорослих пацієнтів;

- профілактика рахіту у недоношених новонароджених дітей;

- профілактика дефіциту вітаміну D у дітей та дорослих пацієнтів при мальабсорбції;

- лікування рахіту та остеомаляції у дітей та дорослих пацієнтів;

- лікування гіпопаратиреозу у дорослих пацієнтів.

Протипоказання.

Гіперчутливість до компонентів препарату, гіперкальціємія та/або гіперкальціурія,   гіпервітаміноз D, нефролітіаз.  

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Фенітоїн та барбітурати знижують ефект вітаміну D. При сумісному застосуванні рівень            25-гідроксихолекальциферолу в плазмі крові може знижуватись, а швидкість перетворення в неактивні метаболіти - підвищуватися.

Прийом тіазидних діуретиків може призвести до розвитку гіперкальціємії внаслідок зниженого рівня виведення кальцію нирками. Тому у випадку тривалого прийому препарату необхідно контролювати рівень кальцію в сироватці крові та сечі.

При сумісному застосуванні з глюкокортикоїдами знижується ефект вітаміну D.

Пероральне застосування вітаміну D збільшує ефективність та токсичність препаратів наперстянки (серцевих глікозидів) у зв’язку з підвищенням рівня кальцію (ризик розвитку серцевої аритмії). У таких пацієнтів необхідно проводити ЕКГ та контроль рівня кальцію у сироватці крові та сечі. Те ж саме стосується рівнів дигоксину і дигітоксину (якщо це показано).

Комбінований прийом препарату Вігантол з метаболітами або аналогами вітаміну D (наприклад, кальцитріолом) можливий тільки у виняткових випадках і тільки під контролем рівня кальцію в плазмі крові.

Рифампіцин та ізоніазид можуть знижувати ефект препарату за рахунок збільшення біотрансформації.

Особливості застосування.

Під час застосування препарату Вігантол необхідно враховувати додаткове надходження вітаміну D (сумісний прийом інших препаратів, що містять вітамін D). Комбіновану терапію із застосуванням вітаміну D або кальцію проводити лише під наглядом лікаря, спостерігаючи за рівнем кальцію у сироватці крові та сечі.

Необхідно з обережністю застосовувати препарат пацієнтам із порушеною функцією нирок та контролювати рівень кальцію та фосфатів.

Пацієнтам, які мають схильність до утворення кальційвмісних каменів у нирках, препарат Вігантол не слід застосовувати.

Слід з особливою обережністю застосовувати препарат пацієнтам із порушенням виділення кальцію та фосфатів із сечею під час лікування похідними бензотіазину та  іммобілізованим хворим (ризик розвитку гіперкальціємії, гіперкальціурії). Необхідно проводити моніторинг рівня кальцію в плазмі крові та сечі.

З особливою обережністю застосовувати препарат пацієнтам із
саркоїдозом у зв’язку з ризиком прискореного перетворення вітаміну D у його активний метаболіт. Необхідно контролювати рівень кальцію у плазмі крові та сечі.

При псевдогіпопаратиреоїдизмі особливу увагу слід приділяти симптомам інтоксикації. Це може бути відповіддю нормальної чутливості при застосуванні вітаміну D, що вимагає застосування відповідної дози. При псевдогіпопаратиреоїдизмі, що розвинувся після оперативного лікування щитовидної залози, необхідно припинити застосування препарату до відновлення функцій паращитовидних залоз для попередження інтоксикації вітаміном D.

Препарат Вігантол не слід застосовувати при псевдогіпопаратиреоїдизмі, оскільки у фазі нормальної чутливості до вітаміну D потреба у вітаміні D може бути знижена, що призводить до ризику тривалого передозування. У таких випадках краще застосовувати інші похідні вітаміну D, які дають змогу точно регулювати дозування.

Добові дози понад 500 МО вітаміну D.

Довготривалий прийом препарату у дозах більших за 500 МО/добу потребує моніторингу рівня кальцію в сироватці крові і сечі та контролю функції нирок за рівнем креатиніну в сироватці крові. Контроль даних показників особливо важливий для пацієнтів літнього віку, які отримують супутнє лікування серцевими глікозидами чи діуретиками. У випадку гіперкальціємії чи наявності ознак порушення функції нирок, необхідно зменшити дози препарату або  припинити лікування. Перевищення рівня кальцію в сечі 7,5 ммоль/24 год (300 мг/24 год) є рекомендацією для зменшення дози препарату чи припинення лікування.

Добові дози понад 1000 МО вітаміну D.

Під час тривалої терапії препаратом із застосуванням добової дози, що  перевищує 1000 МО вітаміну D, слід проводити моніторинг рівня кальцію в сироватці крові.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності або годування груддю вітамін D повинен поступати до організму в необхідній кількості. Слід спостерігати за надходженням вітаміну D до організму.

Добові дози до 500 МО вітаміну D.

На сьогодні інформації про ризики при застосуванні вітаміну D у вказаному діапазоні доз отримано не було. Слід уникати довготривалого передозування вітаміном D через можливий розвиток гіперкальціємії, що може призвести до затримки фізичного та розумового розвитку, розвитку надклапанної форми аортального стенозу та ретинопатії у дитини.

Добові дози понад 500 МО вітаміну D

Вігантол слідзастосовувати у період вагітності лише у разі нагальної потреби у строго рекомендованому дозуванні для усунення дефіциту. Необхідно уникати довготривалого передозування вітаміном D через можливий розвиток тривалої гіперкальціємії, що може призвести до затримки фізичного та розумового розвитку, розвитку надклапанної форми аортального стенозу та ретинопатії у дитини.

Вітамін D та його метаболіти проникають у грудне молоко. Випадків передозування у новонароджених, які перебувають на грудному вигодовуванні не спостерігалось.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами .

Не виявлено.

Спосіб застосування та дози.

Профілактика рахіту та остеомаляції у дітей та дорослих пацієнтів: рекомендована доза становить 1 краплю (близько 0,0125 мг або 500 МО вітаміну D) на добу.

Профілактика дефіциту вітаміну D у здорових дітей та дорослих пацієнтів групи ризику, які не мають розладів всмоктування: рекомендована доза становить 1 краплю (близько 0,0125 мг або 500 МО вітаміну D) на добу.

Підтримуюче лікування остеопорозу у дорослих пацієнтів: рекомендована доза становить 2 краплі (близько 0,025 мг або 1000 МО вітаміну D) на добу.

Профілактика рахіту у недоношених новонароджених дітей: дозу визначає лікар. Загальна рекомендована доза становить 2 краплі (близько 0,025 мг або 1000 МО вітаміну D) на добу     (див. розділи «Особливості застосування» та «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Профілактика дефіциту вітаміну D у дітей та дорослих пацієнтів при мальабсорбції: доза визначається індивідуально лікарем. Загальна рекомендована доза становить 6-10 крапель (приблизно від 0,075 мг або 3000 МО до 0,125 мг або 5000 МО вітаміну D3) на добу (див. розділи «Особливості застосування» та «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Лікування рахіту та остеомаляції у дітей та дорослих пацієнтів: доза визначається індивідуально лікарем залежно від перебігу та тяжкості захворювання. Загальна рекомендована доза становить 2-10 крапель (приблизно від 0,025 мг або 1000 МО вітаміну D до 0,125 мг або 5000 МО вітаміну D) на добу (див. розділи «Особливості застосування» та «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Лікування гіпопаратиреозу у дорослих пацієнтів:рекомендована доза залежить від рівня кальцію сироватки крові та становить 20-40 крапель (близько 10000-20000 МО вітаміну D) на добу. Якщо необхідний прийом більш високих доз холекальциферолу, слід застосовувати лікарські засоби у більшому дозуванні.

Під час довготривалого лікування препаратом Вігантол необхідно регулярно контролювати рівень кальцію у сироватці крові і сечі та функцію нирок (рівень креатиніну у крові). При необхідності дозу слід відкоригувати залежно від концентрації кальцію у сироватці крові        (див. розділи «Особливості застосування» та «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Тривалість та спосіб застосування.

Профілактика рахіту у немовлят.

Немовлятам призначають Вігантол, починаючи з другого тижня життя до кінця першого року життя. Протягом другого року життя може виникнути необхідність у подальшому застосуванні препарату Вігантол, особливо у зимовий час.

Краплі необхідно давати у чайній ложці води, молока або дитячого харчування. Якщо краплі додавати у пляшечку з харчуванням або тарілку, необхідно впевнитися у повному споживанні їжі, в іншому випадку не можна гарантувати прийому всієї дози препарату. Препарат додавати лише у приготовану та необхідним чином охолоджену їжу.

Дорослі та діти старшого віку.

Дорослим та дітям старшого віку приймати препарат у ложці з рідиною.

Тривалість лікування залежить від перебігу і тяжкості захворювання і визначається лікарем індивідуально. Лікування рахіту та остеомаляції, спричинених дефіцитом вітаміну D, триває протягом 1 року.

Діти .

Препарат призначають з другого тижня життя.

Передозування

Симптоми.Гостре та хронічне передозування вітаміном D3 може викликати персистуючу гіперкальціємію, що потенційно може загрожувати життю. Симптоми можуть бути нехарактерними і проявлятися у вигляді серцевої аритмії, спраги, зневоднення, адинамії, порушення свідомості. Хронічне передозування може призвести до відкладання кальцію у судинах та тканинах.

Добові дози до 500 МО вітаміну D.

Довготривале передозування вітаміном D може спричинити розвиток гіперкальціємії та гіперкальціурії. Істотне надмірне застосування вітаміну D протягом тривалого періоду може призвести до кальцифікації паренхіматозних органів.

Добові дози понад 500 МО вітаміну D

Ергокальциферол (вітамін D2) і холекальциферол (вітамін D3) мають відносно низький терапевтичний індекс. Інтоксикація у дорослих пацієнтів з нормальною функцією паращитовидних залоз виникає при прийомі доз у діапазоні від 40000 МО до 100000 МО на добу протягом 1-2 місяців. Немовлята та маленькі діти більш чутливі до прийому значно нижчих доз, тому не слід застосовувати вітамін D без нагляду лікаря. При передозуванні може спостерігатися збільшений рівень фосфору в сироватці крові та сечі, а також виникнення гіперкальціємії, накопичення кальцію у тканинах, нирках (нефролітіаз, нефрокальциноз) і судинах.

Симптоми інтоксикації характерні меншою мірою та проявляються у вигляді нудоти, блювання, на початковому етапі - діареї, пізніше – у вигляді запору, втрати апетиту, головного болю, втоми, болю у м’язах, болю в суглобах, м’язової слабкості, сонливості, азотемії, полідипсії, поліурії, і в кінцевому результаті можуть призводити до зневоднення організму. Типовими біохімічними ознаками є гіперкальціємія, гіперкальціурія, а також підвищена концентрація 25-гідроксихолекольциферолу в сироватці крові.

Лікування.

Добові дози до 500 МО вітаміну D.

Для усунення симптомів хронічного передозування вітаміном D може знадобитися проведення форсованого діурезу, а також введення глюкокортикостероїдів та кальцитоніну.

Добові дози понад 500 МО вітаміну D.

При передозуванні необхідно провести заходи для лікування часто персистуючої гіперкальціємії, що за деяких умов може загрожувати життю.

Насамперед необхідно припинити прийом препарату; для нормалізації стану гіперкальціємії, що спричинена інтоксикацією вітаміном D, може знадобитися декілька тижнів.

Залежно від ступеня гіперкальціємії рекомендується дієта з низьким вмістом кальцію або без кальцію, вживання великої кількості рідини, форсований діурез, індукований введенням фуросеміду, а також прийом глюкокортикоїдів і кальцитоніну.

При нормальній функції нирок рівень кальцію достовірно знижується під час введення інфузійного розчину натрію хлориду (3-6 літрів протягом 24 годин) з додаванням фуросеміду, у деяких випадках необхідно також застосовувати 15 мг/кг маси тіла/годину натрію едетату, постійно контролюючи рівень кальцію та ЕКГ. При олігоанурії, навпаки, гемодіаліз є необхідним (діалізат, що не містить кальцію). Специфічного антидоту немає.

При тривалій терапії високими дозами вітаміну D рекомендується відслідковувати розвиток симптомів потенційного передозування (нудоти, блювання, на початковому етапі також діареї, пізніше – запору, втрати апетиту, головного болю, втоми, болю у м’язах, болю в суглобах, м’язової слабкості, сонливості, азотемії, полідипсії та поліурії).

Побічні реакції.

Частота виникнення побічних реакцій розцінюється як невідома, оскільки масштабні клінічні дослідження , які б дали змогу встановити їх частоту, не проводились.

Метаболізм і порушення травлення:гіперкальціємія, гіперкальціурія.

З боку травного тракту: скарги з боку шлунково-кишкового тракту, у тому числі запор, метеоризм, нудота, абдомінальний біль, діарея.

З боку шкіри та підшкірних тканин:реакції гіперчутливості, у тому числі свербіж, висип, кропив’янка. 

                    

Термін придатності. 5 років.

Після першого відкриття флакона зберігати не більше 6 місяців.

          

Умови зберігання .

Зберігати у захищеному від світла місці при температурі не вище 25 °С. Зберігати в недоступному для дітей місці!

Упаковка .

По  10 мл у флаконі. По 1 флакону в картонній коробці.

Категорія відпуску .За рецептом.

Виробник.

Мерк КГаА, Німеччина/Merck KGaA, Germany.

          

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності.

Франкфуртер Штрассе 250, 64293 Дармштадт, Німеччина/Frankfurter Strasse 250, 64293 Darmstadt, Germany.

 

На сайті наведено виключно офіційні оновлені інструкції без перекладів та скорочень.

Інформація про лікарські засоби представлена на сайті для ознайомлення, не є приводом для самолікування та не є рекламою лікарських засобів.

Важливо! До кожного лікарського засобу, який ви купуєте, обов’язково має додаватися інструкція про застосування лікарського засобу.

Тримайте всі інструкції до препаратів Домашньої аптечки під рукою – завантажуйте мобільний додаток Ліки Контроль БЕЗКОШТОВНО

 appStore2 images